Myślisz o wyjeździe do pracy za granicę? Wiele wałbrzyskich firm organizuje dla swoich pracowników delegacje do Niemiec. Sprawdź, czy posiadasz kwalifikacje, by zatrudnić się u naszych zachodnich sąsiadów.
Zanim zdecydujemy się na wyjazd, warto pamiętać, że praca za granicą ma zarówno zalety, jak i wady. Ponadto, by zatrudnić się w niektórych zawodach poza granicami Polski, musimy uzyskać specjalne uprawnienia, nawet jeśli już posiadamy certyfikaty krajowe.
Oferty pracy w Niemczech – jakie stanowiska?
Jeżeli chcemy wykonywać w Niemczech pracę sezonową bądź stałą, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad posiadanymi kompetencjami językowymi. Wielu pracodawców wymaga od kandydatów biegłości w posługiwaniu się niemieckim bądź przynajmniej chęci jego nauki. Praca w Niemczech bez języka też jest możliwa – zazwyczaj informacja o tym, że nie musimy go znać, znajduje się już w ogłoszeniu o pracę.
Najczęściej pojawiają się oferty skierowane do kierowców samochodów ciężarowych. By pracować w tym zawodzie, należy posiadać prawo jazdy określonej kategorii – C w przypadku ciężarówek o całkowitej masie przekraczającej 3,5 tony i E dla pojazdów z naczepami. Ponadto, by rozpocząć w Niemczech pracę kierowcy, należy wykazać się znajomością karty AERT – obowiązującego w krajach UE dokumentu określającego między innymi dopuszczalny dobowy i tygodniowy czas prowadzenia pojazdu.
Ponadto w wielu przypadkach kandydat musi wyrobić sobie również tzw. Kartę Kierowcy, kompatybilną z tachografem, czyli urządzeniem pozwalającym na szybką weryfikację czynności służbowych zatrudnionego.
Ze znalezieniem zatrudnienia nie mają również problemu osoby pragnące podjąć obowiązki opiekunki. Niemcy stwarzają tu wiele możliwości zarówno dla osób z wykształceniem pielęgniarskim, jak i niewykwalifikowanych i nieposiadających kompetencji językowych. Zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych jest w tym kraju tak duże, że wiele ośrodków prowadzi dla nowych pracowników bezpłatne kursy niemieckiego.
Jest jeszcze jedna branża, w której wyjątkowo łatwo znaleźć w Niemczech pracę – budowlanka. Liczne firmy poszukują tynkarzy, murarzy, blacharzy i cieśli budowlanych, a także monterów i osób umiejących wykonywać prace wykończeniowe.
Praca w Niemczech: czy warto?
Wiele osób decyduje się na pracę za granicą z uwagi na zarobki – w Niemczech często są zdecydowanie wyższe w stosunku do tych pobieranych w Polsce na analogicznych stanowiskach.
Z drugiej strony warto pamiętać, że wyjazd zarobkowy oznacza rozłąkę z bliskimi. Wiele osób może mieć również trudności z przystosowaniem się do życia poza granicami kraju. Szok kulturowy, tęsknota za rodziną, trudności z komunikacją, a niekiedy też dyskryminacja z uwagi na stereotypy wiążące się ze statusem imigranta – to czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na wyjazd.
Zostaw odpowiedź